MW DESIGN
Tworzymy dla Ciebie...
My video
Microsoft znowu zaliczył wpadkę. Aktualizacja dla Windows 10 oznaczona ciągiem znaków KB4100347 okazuje się być wadliwa. W wybranych przypadkach jej instalacja sprawia, że pojawiają się problemy z poprawnym rozruchem komputera. Do błędów dochodzi na maszynach z procesorami firmy AMD. Aktualizacja KB4100347 została udostępniona dla Windows 10 już w lipcu tego roku. To specyficzne uaktualnienie, które zawiera poprawki związane z zagrożeniem Spectre (wariant 2) dla komputerów z procesorami Intela. Co jednak ciekawe, patch ten zaczął w ostatnich dniach pojawiać się także na maszynach z układami AMD i tu doszło do problemów. Aktualizacja KB4100347 po instalacji na komputerach z procesorami firmy AMD sprawia, że część z nich nie jest w stanie przeprowadzić poprawnie ponownego rozruchu. Po prostu, maszyny już normalnie się nie uruchamiają. Prawdopodobnie doszło do jakiegoś błędu po stronie serwerów Microsoftu, gdyż trudno znaleźć inne wytłumaczenie dla pojawienia się tego patcha ponownie po kilku tygodniach. W dodatku na PC, dla których łatka nie jest przeznaczona. Microsoft na razie nie zareagował na te problemy, ale pewnie już im się przygląda. Problem powinien zostać naprawiony poprzez wycofanie tej aktualizacji z Windows Update na komputerach z układami AMD. Tymczasem jeśli wy dopiero jesteście na etapie planowania przesiadki na Windows 10, to pamiętajcie, że system znajdziecie w sklepach w opcji Home, jak i Pro.

Źródło: LINK

keyboard 824317 1920

Jak wybrać dobry CMS?

W momencie, w którym podejmuje się decyzję o prowadzeniu strony internetowej bądź bloga, należy zadbać nie tylko o publikowane treści. Warto zgromadzić zasoby, dzięki którym artykuły będą możliwe do odczytania przez użytkowników serwisu. System zarządzania treścią, czyli CMS jest oprogramowaniem, które umożliwia publikowanie treści w jak najprostszy sposób. Gotowe frameworki umożliwiają intuicyjną obsługę interfejsu, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Nie trzeba więc posiadać specjalistycznej wiedzy, by bez większego problemu dodawać, edytować, publikować, archiwizować czy usuwać artykuły.

Zastanawiając się, który spośród CMS-ów wybrać, przede wszystkim należy sobie odpowiedzieć na jedno pytanie: jakie ma być przeznaczenie konkretnej strony?

Poniżej znajduje się opis najbardziej popularnych CMS-ów. Wyszczególnienie ich wad oraz zalet pozwoli wywnioskować, który z nich okaże się najlepszy do realizacji twoich celów. Dlatego też tak ważne jest określenie przeznaczenia witryny, dla której poszukuje się systemu zarządzania treścią.

Dobry CMS - WordPress

WordPress z powodzeniem można określić jako najbardziej popularny CMS na świecie. Oparty jest na technologii Open Source, co oznacza, że także nadaje się do projektowania prostych stron internetowych.

Przede wszystkim ceniony jest za to, iż jest prosty w użyciu. To właśnie dzięki temu stał się popularny. Nie trzeba znać zasad programowania, a wszystkie wtyczki i szablony instaluje się dosyć szybko. Udzielanie porad na forum przez dotychczasowych użytkowników CMS-u to kolejna zaleta WordPressa. Sam skrypt posiada kilkanaście tysięcy wtyczek, które dostępne są za darmo. Identycznie jest w przypadku szablonów. A rozbudowane możliwości zarządzaniem menu pozwalają obejmować całe kategorie, strony i podstrony.

Za pomocą wtyczek lub indywidualnie można dodawać pola w formularzach, a to pozwala umieścić na stronie dodatkowe etykiety, kategoryzacje oraz opisy. Modyfikacje wymagają jednak znajomości PHP, a instalowanie wielu wtyczek zmniejsza wydajność skryptu. W porównaniu z innymi aplikacjami WordPress nie jest zbyt dobrze zabezpieczony przed szkodliwymi atakami.

WordPress to bardzo dobry system do prowadzenia bloga czy prostej strony www. Określić go można jako łatwy w obsłudze i świetny CMS dla początkujących.

Dobry CMS - Drupal

Drupal z kolei można określić jako najbardziej kompleksowy system CMS. Jego specyficzne środowisko programistyczne bardziej przypomina platformę programisty aniżeli prosty system do zarządzania treścią.

CMS zawiera takie funkcjonalności, jak: rejestracja użytkowników i zarządzanie profilem oraz menu, kanały RSS, system administracji oraz narzędzie dostosowywania wyglądu witryny. To pozwala stworzyć proste witryny dla jednego lub wielu blogów użytkownika, a także strony społecznościowe, fora czy inne.

Drupal oferuje podstawowe możliwości edycji elementów strony www, a zdefiniowanie konfiguracji funkcji witryny pozwala na zbudowanie tych bardziej, jak i mniej złożonych komponentów serwisu. Platforma znana jest z tego, że pozwala stworzyć oraz zarządzać wieloma rodzajami treści: video, ankieta, administrowanie użytkownikami, tekst, blog, podcast, czy statystyka. Program umożliwia kategoryzowanie przez adresy URL, ścieżki lub tworzenie własnych list. Posiada tysiące wtyczek, a użytkownicy mogą liczyć na profesjonalną pomoc techniczną. Jego wadą jest to, że wymaga bardziej zaawansowanej wiedzy, żeby go zainstalować czy modyfikować. Jest też mniej wydajny, dlatego nie warto go używać przy stronach, dla których przewiduje się osiągnięcie dużego ruchu.

Dobry CMS - Joomla!

Joomla! jest skryptem bardziej zaawansowanym niż WordPress. Zawiera kompleksowe rozwiązania, z którymi można się spotkać przy użytkowaniu Drupala. Właśnie dlatego na ten CMS decydują się często programiści. Jego zaletą jest to, że można go zainstalować już nawet w kilkanaście minut.

Program ma on do zaoferowania kilka tysięcy darmowych wtyczek; można liczyć na spory wybór narzędzi programistycznych czy tutoriali stanowiących świetne wsparcie techniczne. Joomla! posiada kompleksowy system nawigacji, który może bezbłędnie obsłużyć kilka hierarchii. Umożliwia to łatwe zarządzanie określoną stroną nawet w przypadku, kiedy ona sama posiada kilka podstron. Linki, które generuje Joomla!, uzyskują lepszą pozycję w wyszukiwarkach internetowych. Wszystkie aktualizacje również odbywają się bez problemu. Niestety skrypt ten ma ograniczone możliwości niż inne CMS-y. To platforma dla osób, które w większym zakresie znają się na obsłudze technicznej.

Dobry CMS - Quick.cms

Quick.cms to intuicyjny system zarządzania treścią, bardzo dobrze spisujący się w przypadku prostych stron firmowych. Najczęściej wybierają go designerzy i graficy, którzy chcą szybko stworzyć mało rozbudowane witryny, bez obciążenia serwera. Jako że platforma ta przechowuje dane w plikach płaskich, to jej instalacja odbywa się sprawnie. Jest to prosty skrypt, jeśli chodzi o tworzenie grafiki strony. Zarządzanie menu, zdjęciami, czy innymi konfiguracjami nie wymaga zbyt wielkiej wiedzy. W Quick.cms można liczyć na doskonałe wsparcie techniczne, a także niezawodną pomoc w działaniach SEO. Dzięki czystemu kodowi HTML, strona pozycjonowana jest wysoko w wynikach wyszukiwania. Program posiada wbudowaną wersję mobilną oraz sklep online. Skrypt ten jednak nie został zaopatrzony w dużą liczbę wtyczek i szablonów, a jego modyfikowanie wymaga znajomości języka PHP.

Dobry CMS - Typo3

Typo3 to pożyteczny i rozbudowany system CMS, o ogromnych możliwościach. Należy poświęcić wiele czasu, żeby go poznać, jednak świetnie nadaje się do obsługi prostych stron. Jego modułowość i kompleksowość pozwalają obsługiwać nawet duże portale informacyjne. Typo3 oferuje kilka tysięcy rozszerzeń, które instaluje się szybko i łatwo. To pozwala rozwinąć funkcjonalność o dodatkowe galerie zdjęć, forum dyskusyjne czy sklep online. Skrypt posiada wiele rodzajów treści, które można zdefiniować, co pozwala zmieniać wygląd strony.

Program zaopatrzony został w dodatkowy moduł zmian oraz daje możliwość układania struktury serwisu bez ustalonego odgórnie podziału na bloki, sekcje bądź artykuły. Typo3 wyposażony został w wewnętrzny język TypoScript, umożliwiający stworzenie bardzo wielu elementów takich, jak statyczny HTML. Nie jest to jednak skrypt prosty w obsłudze. Dlatego jest on polecany dla zaawansowanych programistów.

Który CMS wybrać?

Znalezienie odpowiedzi na to pytanie powinno być prostsze dla osób, które poznały najważniejsze informacje na temat pięciu powyżej opisanych skryptów. Z pewnością przy wyborze CMS-a należy sugerować się takimi wyznacznikami, jak: bezpieczeństwo, kompatybilność, stabilność, wydajność, elastyczność, liczba dodatków, czas realizacji czy czas na naukę. Jak zaznaczono na początku, wybór systemu zarządzania treścią powinien być więc uzależniony od tego, jakie ma być przeznaczenie konkretnej strony.

Kiedy użytkownik zda sobie sprawę, czego wymagać będzie od swojej witryny, wówczas podejmie trafną decyzję odnośnie wyboru CMS-u. Dlatego decyzja ta powinna być przemyślana starannie, a wybór powinien być poparty rozsądnymi przesłankami.

financial 2860753 1280Ludzie wchodzą na naszą stronę różnymi kanałami, jedni klikają w link zamieszczony w mediach społecznościowych, inni znajdą nas w Google, a ktoś jeszcze wpisze nasz adres bezpośrednio w przeglądarce. Dziesiątki innych użytkowników znajdą link do naszej strony wśród naszych partnerów czy w artykułach sponsorowanych. Dzięki programom analitycznym możemy dokładnie sprawdzić skąd przyszli do nas użytkownicy, czy są oni nowi czy powracający. To pierwsza, najbardziej podstawowa funkcja. Używając jej możemy sprawdzić, który z kanałów (pozycjonowanie, AdWords czy może social media?) daje najlepsze efekty i gdzie warto w przyszłości zainwestować więcej środków. Jednak samo wejście na stronę www nie oznacza, że ktoś kupi nasz produkt lub wyśle formularz kontaktowy. Może okazać się, że mimo dużego ruchu, wciąż niewielu użytkowników decyduje się na dokonanie konwersji. Tutaj znów z pomocą przychodzą programy analityczne, dzięki nim możemy w łatwy sposób sprawdzić, w którym miejscu odwiedzający stronę zamykają kartę. Bardziej rozwinięte programy, jak np. Yandex Metrica tworzą heatmapy, pokazujące, gdzie dany użytkownik najeżdżał myszką na danej podstronie. Po uzyskaniu takich danych kończy się rola programów analitycznych, a zaczyna się nasza praca. Na podstawie zebranych informacji musimy ustalić co możemy zmienić, żeby procent osób dokonujących zakupu wzrósł.

Ogólnie, programy analityczne dają nam do ręki narzędzia, z których możemy korzystać w różny sposób. Jeśli się solidnie zaangażujemy się w analitykę i wyciągniemy właściwe wnioski, to możemy naprawdę mocno poprawić skuteczność strony lub sklepu internetowego. Jednak sam program nie będzie cudownym remedium, potrzebne są jeszcze właściwe wnioski, wyciągnięte z dostarczonych przez niego danych.

© 2014 MW DESIGN